Mam wyrok, a ojciec dziecka dalej nie płaci alimentów

Iwona Sztubecka        04 lipca 2016        Komentarze (0)

W reakcji na mój wpis o alimentach jedna z Pań zwróciła uwagę na problem ich nieściągalności. Nierzadko jest tak, że po euforii wywołanej uzyskaniem korzystnego wyroku alimentacyjnego przychodzi gorzkie rozczarowanie. Szanowny tatuś, jak nie płacił, tak dalej nie płaci. Ty zdenerwowana oglądasz na Facebooku kolejne zdjęcia z jego zagranicznych wakacji z kochanką lub na tle nowego samochodu, a na koncie nadal pustka, mimo że 10. już dawno minął.

Statystyki są zatrważające. Zaległości alimentacyjne wynoszą ok. 9 mld, a szacunkowo 10. Dane nie są pełne, bo 436 gmin na blisko 2500, czyli prawie 1/5, nie zgłosiło dłużników do biur informacji gospodarczej. Czy to jednak oznacza, że powinnaś się poddać? Absolutnie nie! Oto kilka propozycji, jak nie dopuścić do tego, by Twój przypadek zasilił tą smutną statystykę.

Po pierwsze dobrze wybierz komornika, który poprowadzi egzekucję alimentów na rzecz Twojego dziecka. Od pewnego już czas masz prawo wybrać komornika spoza rewiru, o ile w grę nie wchodzi egzekucja z nieruchomości. Dobry komornika to czasami klucz do sukcesu. Pamiętaj również, by we wniosku o wszczęcie egzekucji przekazać jak najwięcej informacji o dłużnika i jego aktywach. Jeśli przegapisz jakąś rzecz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dłużnik spróbuje ją ukryć przed komornikiem.

Jeśli mimo starannych zabiegów komornika, egzekucja okazała się bezskuteczna, jeszcze nie wszystko stracone. W Twoim imieniu dłużnika alimentacyjnego może motywować gmina. Dysponując zaświadczeniem o bezskuteczności egzekucji, możesz wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania przeciwko dłużnikowi do gminy, w której mieszkasz z dzieckiem. Gmina musi w takiej sytuacji użyć wszystkich środków represji wobec dłużnika alimentacyjnego. Co ważne, możesz to zrobić także wówczas, gdy ze względu na niespełnienie kryterium dochodowego nie pobierasz świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Gmina, w ramach tej procedury, może nawet wystąpić o zatrzymanie prawa jazdy, a także złożyć wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełniania przestępstwa uporczywego uchylania się od płacenia alimentów z art. 209 § 1 kodeksu karnego.

Możesz także samodzielnie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa uporczywej niealimentacji. Przedmiotowe przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Czasem samo przesłuchanie na policji powoduje, że ojciec dziecka zaczyna dobrowolnie regulować alimenty.

Finalnie, jeśli mimo podjęcia ww. środków, niepłacący tatuś pozostaje niewzruszony, możesz w imieniu dzieci wystąpić z powództwem o alimenty przeciwko jego rodzicom tj. dziadkom ojczystym dziecka. Perspektywa ciągania ukochanych rodziców po sądach niezwykle skutecznie otwiera portfele krnąbrnych dłużników. A jeśli nie, alimenty uzyskasz od byłych teściów. Co warte uwagi, świadczeń typu emerytura bądź renta nie sposób ukryć przed komornikiem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: