Odbudowa kontaktów ojca z dzieckiem – jak zrobić to mądrze

Iwona Sztubecka        21 listopada 2017        Komentarze (0)

Po kilku latach nieobecności nagle w Twoich drzwiach pojawia się ojciec dziecka, który właśnie przypomniał sobie, że je ma i teraz chce się z nim regularnie spotykać. Od razu proponuje spotkania w co drugi weekend, połowę ferii, wakacji i świąt, bo tak doradził mu jego prawnik. Ty jesteś przerażona, bo dziecko prawie nie zna ojca, a on straszy Cię sądem i policją, bo przecież ma prawo do kontaktów. Jak jest naprawdę?

Prawda, jak to zwykle bywa, leży po środku. Oczywiście, zgodnie z art. 113 § 1 k.r.o. rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. To jednak nie oznacza, że na pierwsze żądanie masz po prostu wystawić spakowane dziecko przed drzwi, aby Twój eks mógł je zabrać na cały weekend. Zanim dziecko będzie gotowe na taką właśnie formułę spotkań, można skorzystać z całego wachlarzu form przejściowych.

Jeśli Twoja relacja z ojcem dziecka nie należy do najgorszych, przywracanie więzi można rozpocząć od kontaktów w Twojej obecności, a jeśli istnieje taka potrzeba, nawet wyłącznie w miejscu zamieszkania dziecka. Co oczywiste, spotkania takie nie obejmą całego weekendu, a raczej kilka godzin w sobotę lub niedzielę. Z czasem można je poszerzyć o spacery lub wyjścia na plac zabaw, by w późniejszym okresie przejść do spotkań obejmujących noclegi. Jeśli kontakty reguluje sąd, możesz wnieść o przeprowadzenie wywiadu kuratora, by upewnić się, że w miejscu zamieszkania ojca Twoje dziecko będzie miało zapewnione odpowiednie warunki.

Jeśli z różnych względów wolisz sobie oszczędzić towarzystwa byłego męża lub partnera, Sąd może ustalić kontakty w obecności kuratora. Kurator sądowy po każdym spotkaniu sporządza sprawozdanie, w którym szczegółowo opisuje jego przebieg. Sprawozdanie to następnie trafia do akt sądowych, gdzie również Ty możesz zapoznać się z jego treścią. Jeśli Twoja pociecha nie ma najlepszych wspomnień o tacie koniecznym może być wsparcie psychologiczne podczas spotkań. Kontakty z udziałem psychologa mogą być realizowane w fundacji IKA. Są one poprzedzone rozmową z rodzicami i dziećmi, aby psycholog mógł ustalić, czy dzieci są gotowe do osobistych kontaktów. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie, przechodzimy do spotkań. Zazwyczaj trwają one ok. 2 godzin i odbywają się co 2 tygodnie. Zarówno obecność kuratora jak i psychologa jest dla Ciebie gwarantem, że zachowanie ojca będzie pod ścisłym nadzorem, a Twoje dziecko będzie absolutnie bezpieczne.

Oczywiście, najlepiej, gdyby spotkania Twojego dziecka z tatą przebiegały pomyślnie. Jeśli jednak kontakty nie będę prawidłowe, bo ojciec dziecka nie dorósł do swojej roli, sprawozdania kuratora czy zalecenia psychologa mogą się stać koronnym dowodem na to, że kontakty ojca z dzieckiem należy dodatkowo ograniczyć lub w ogóle ich zakazać. Tam, gdzie zagrożenie jest dobro Twojego dziecka, kończą się prawa jego ojca i żaden Sąd ani policja nie staną po jego stronie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: