Program 500+ a alimenty

Iwona Sztubecka        14 lipca 2016        2 komentarze

Miało być idealnie. Kiedy wprowadzano program „Rodzina 500 plus”, obiecywano, że to pieniądze wyłącznie dla Twojego dziecka. Miały być zabezpieczone przed windykatorami i komornikami, a nadto niewliczane do dochodu rodziców. W założeniu, dzięki tym mechanizmom, ojciec Twojego dziecka nie mógł żądać obniżenia alimentów powołując się na wypłaty tego świadczenia. Tyle w teorii, a jak wygląda praktyka?

Nawet jeszcze nie zdążyłaś dobrze pomyśleć o pomocy z programu „Rodzina 500 plus”, a Twój eks już przygotowuje pozew o obniżenie alimentów.  Nie musisz się tym martwić. Po pierwsze uczestnictwo w tym programie nie jest obowiązkowe. Nawet, jeśli były partner jest przekonany, że nie złożyłaś wniosku jedynie po to, by mu dokuczyć, ani on ani Sąd nie mogą tego od Ciebie wymagać.

Jeśli jednak środki z programu „Rodzina 500 plus” trafią na Twoje konto, nie powinno mieć to wpływu na wysokość alimentów. W pierwszej kolejności to ojciec dziecka jest zobowiązany do jego utrzymywania, a nie Skarb Państwa. Dodatkowe 500 zł ma stanowić wsparcie dla Ciebie i Twojego dziecka i w żadnej mierze nie zwalnia ono od obowiązku utrzymywania własnego dziecka, tym bardziej, gdy ojciec posiada odpowiednie środki. Co prawda może się zdarzyć, że jakiś Sąd nie będzie do końca o tym przekonany. Na szczęście dla Ciebie szykuje się nowelizacja ustawy, która jednoznacznie przetnie marzenia panów o obniżeniu alimentów z uwagi na świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”.

Czy to znaczy, że możesz spać spokojnie? Nie do końca. Komornik zajmując konto nie weryfikuje, skąd pochodzą środki na nim zgromadzone, więc jego ofiarą może paść świadczenie z programu 500 plus. We wspomnianym projekcie zmian są również nowe zabezpieczenia przed tym ryzykiem. Niestety komornicy są znani z niezwykle szybkiego działania. Dlatego na dzień dzisiejszy to Ty musisz zadbać o zabezpieczenie środków na potrzeby Twojego dziecka. Jeśli egzekucja jest toku, niezwłocznie zawiadom komornika, że na Twoje konto wpływają świadczenia na rzecz dzieci i wnieś o wyłączenie ich spod egzekucji. Możesz również zwrócić się do gminy, by świadczenie wypłacano Ci do ręki. Gmina nie może w tym przypadku odmówić.

Pamiętaj także, że skoro program 500+ nie wpływa na wysokość alimentów, nie musisz brać go pod uwagę również składając powództwo o podwyższenie alimentów. W tym przypadku, podobnie jak w sprawie o obniżenie alimentów, bierzemy pod uwagę jedynie zmianę okoliczności w zakresie potrzeb dziecka i możliwości finansowych rodziców.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamila Lipiec 14, 2016 o 16:54

Czy 500+ trzeba uwzględniać np. przy ubieganiu się o stypendium na uczelni wyższej? Skoro nie jest brane pod uwagę jako dochód to chyba nie powinno być brane pod uwagę jako dodatkowe pieniądze. Chociaż np. alimenty czy rodzinne uwzględnia się we wniosku.

Odpowiedz

Iwona Sztubecka Lipiec 25, 2016 o 14:47

Świadczenia 500 + nie uwzględnia się przy dochodach rodziców. Nie oznacza to jednak, że kwestię tę można przy wskazywaniu własnych źródeł finansowania.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: